Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25719 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Bayan Ambulans Şoförleri        

Bayan Ambulans Şoförleri


Acil vakalara müdahale etmek üzere yola çıkan ambulanslar artık bayanların kontrolünde. Onlar hem şoför hem kurtarıcı hem de anne.

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle, paramedik (hastayı olay yerinden alıp sağlık kurulusuna ulaştırılana kadar acil yardım ve kurtarılmasından sorumlu kişi) olarak çalışanlar şoförlük de yapabiliyor.


Antalya'da 7 paramedik bayan, bu önemli görevin üstesinden başarıyla geliyor. Antalya Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Mustafa Bodur yaptığı açıklamada, 112 hizmetlerinde çalışan paramediklerin ambulans ekibinin lideri konumunda olduğunu söyledi.

Yetişmiş, eğitimli ambulans şoförü bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Bodur; “Şimdiye kadar ambulans şoförü olarak yetiştirilmiş insan kaynağımız yoktu. Çeşitli kurumlarda şoförlük yapmış insanları eğitip ambulans şoförü yapıyorduk. Son üç yıldır paramedik arkadaşlar bize katıldı. 112 ekibimiz bu elamanlarla daha güçlü hale geldi” dedi.

112'de çalışan paramediklere sadece adaptasyon eğitimi verdiklerini ve sonra ambulans şoförü olarak değerlendirdiklerini anlatan Bodur, paramediklerin çoğunun bayan olduğunu belirtti.

Antalya'da 7 bayan paramedik ambulans şoförü var. 3'ü Elmalı'da, 1'i Finike'de, 3'ü de Antalya merkezde görev yapıyor.

Bayanlar şoförlükte önce çekingen duruyorlar ama sonra, konuya hâkim olunca bu işi çok iyi yapıyorlar. İşlerinde mahirler, daha titiz davranıyorlar. Kendilerine güvenleri tam. Bayan paramediklerle 112 hizmetlerinin daha kaliteli verileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi Antalya İl Koordinatörü Paramedik Ferhat Gül de, ambulans şoförü olarak değerlendirilecek bayan paramedikleri eğittiğini belirterek, bayanların önce cesaretsiz davrandıklarını ancak sonra kendilerine güvenlerinin geldiğini söyledi.

Bayanları ambulansın şoför koltuğunda oturduğunu görenlerin önce şaşırdığını anlatan Gül, “Özellikle hasta yakınları ve trafikte seyreden diğer araç şoförleri bayan şoföre, 'yanlış yere mi oturdular acaba' diye önce garip bakıyor. Yavaş yavaş ambulansta bayan şoförlere göz aşinalığı başladı” dedi.

Altı yıldır ambulans şoförlüğü yapan Ahu Sezgin, güvenli sürücü teknikleri eğitimi aldığını ve işe Ankara'da başladığını söyledi.

Toplumda bayan şoförlere karşı ön yargı olduğunu ifade eden Sezgin, “Hasta yakını ambulansın ön koltuğuna oturduğunda tedirginlik yaşıyor ama ambulans sürüşümüzü görünce teşekkür edip iniyorlar. Bayanların bu işi daha iyi yaptığına inanıyorum. Türkiye genelinde bayan ambulans şoförü yaygınlaşmaya başladı” dedi.

En büyük sıkıntıyı trafikte şoförlerden yaşadıklarını kaydeden Sezgin, “Trafikte şoförler bize karşı ön yargılı. Şoförler ambulansta bayan sürücü görünce taciz ediyor. Kornaya basıyor, ambulansın önüne kıran bile var ama bazen olumlu tepkiler de alıyoruz. 'Bravo' diyenler, kutlayanlar oluyor” diye konuştu.

Bayan meslektaşlarına önerilerde bulunan Ahu Sezgin, “Bayanlar kendilerine güvensinler, bayan yapamaz diye bir şey yok. Biz yaparsak en iyisini yapıyoruz. Bayan olarak bu işi daha iyi yaptığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Hem Şoför Hem Anne

Bir yıldır ambulans şoförlüğü yapan paramedik Selda Sayan da, Elmalı'dan Antalya'ya hasta ve yaralı taşıyor.
Bazen günde 1000 kilometre yol yaptığını belirten Sayan, evli ve bir çocuk annesi olduğunu vurgulayarak, “Ambulans kullanmak annelikten daha kolay. İşimi severek yapıyorum” dedi.

        
Okunma Sayısı : 46763
YORUMLAR
ambulans şoför olmak istiyorum lise mezunuyum 9 yıllık e sınıfı ehliyetli şoförüm ilkyardım sertifikam var
Hüseyin Göçsan / İstanbul Avrupa  
çok iyi bir sürücü olduğuma inanıyorum... Özel direksiyon dersi veriyorum. En büyük hayalim ambulans şoförü olmak ilgili kişilere şimdiden teşekkür ediyorum.
Gülşah Akkoyun / İstanbul Avrupa  
Evet bende bir ambulans şöförüyüm özel sektörde çalışıyorum. Minübüs kullanan bayan arkadaşlar var tabi görüyorum ama ambulans deyince biraz garip fakat başarabilirler bence kolay gelsin.
Serhat Tok / İstanbul Anadolu  
Bende ambulans şoförü olmak istiyorum. Çok iyi minübüs kullanıyorum. B sınıfı ehliyetim var. Lütfen ilgili kişilerden bunu dikkate almalarını istiyorum. Bayanlar her işin üstesinden gelir bundan eminim.
Meral Örs / Adana  
Bayan şoförlerle ilgili yazılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Devamını bekliyoruz.
Nazan Baloğlu / Balıkesir  
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Bayan Ambulans Şoförleri Ambulans Şoförleri Şoför Şoförlük Ambulans Şoförü Bayan Şoför Bayan Şoförler Bayan Paramedik Ambulans Şoförü Bayanlar Şoförlükte

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."